HOME INFO TODAY DRAWS MASTERS SOCIAL GALLERY GOUNA HISTORY
El Gouna International 2018
18-27 April, Egypt, MEN'S DRAW
Round One
Fri 20th,  Sat 21st Apr
Round Two
Sun 22, Mon 23
Quarters
Tue 24, Wed 25
Semis
Thu 26
Final
 Fri 27
[1] Mohamed ElShorbagy (Egy)
 11-5, 11-8, 11-9 (36m)
[Q] Nafiizwan Adnan (Mas)
[1] Mohamed ElShorbagy

sun 19.15 GC

Omar Mosaad
tue
19.15
19.15* 20.00*
[LL] Ahmed Hosny (Egy)
9-11, 11-6, 11-6, 11-9 (53m)

Omar Mosaad (Egy)
Zahed Mohamed (Egy)
11-3, 11-9, 11-6 (40m)
Declan James (Eng)
Declan James

sun 12.00 C1

[7] Simon Rösner
[7] Simon Rösner (Ger)
 11-8, 11-4, 11-5 (33m)
Tom Richards (Eng)
[5] Karim Abdel Gawad (Egy)
11-3, 11-5, 5-11, 11-8 (39m)
Leo Au (Hkg)
[5] Karim Abdel Gawad

sun 12.45 C1

[Q] Lucas Serme
tue
20.45
Diego Elias (Per)
12-10, 11-3, 6-11, 11-8 (55m)
[Q] Lucas Serme (Fra)
Mathieu Castagnet (Fra)
 11-5, 16-14, 8-11, 5-11, 11-5 (74m)
[Q] Mohamed Reda (Egy)
Mathieu Castagnet

sun 20.45 GC

[4] Marwan ElShorbagy
[4] Marwan ElShorbagy (Egy)
 11-5, 11-4, 11-9 (35m)
[Q] Ben Coleman (Eng)
Nicolas Mueller (Sui)
sat 19.15 GC
[3] Ali Farag (Egy)
mon
19.15 CG
wed
19.15
21.00*
[Q] Karim Ali Fathi (Egy)
sat 14.15 C1
Borja Golan (Esp)
[Q] Raphael Kandra (Ger)
sat 12.45 C1
Max Lee (Hkg)
mon
12.00 C1
[wc] Mostafa Asal (Egy)
sat 12.45 C2
[6] Tarek Momen (Egy)
 Miguel Rodriguez (Col)
sat 12.45 C3
[8] Mohamed Abouelghar (Egy)
mon
12.45 C1
wed
20.45
[Q] Josh Masters (Eng)
sat 14.15 C2
Cesar Salazar (Mex)
[Q] Chris Simpson (Eng)
sat 14.15 C3
Gregoire Marche (Fra)
mon
20.45 GC
Mazen Hesham (Egy)
sat 20.45 GC
[2] Gregory Gaultier (Fra)

MEN'S QUALIFYING, 18th/19th April:

Finals:

[1] Karim Ali Fathi (Egy) 3-1 Shehab Essam (Egy)               11-7, 9-11, 11-9, 11-8 (63m)
[6] Raphael Kandra (Ger) 3-2 Nathan Lake (Eng)      11-5, 7-11, 11-5, 8-11, 11-6 (62m)
[7] Chris Simpson (Eng) 3-1 Youssef Soliman (Egy)           11-5, 11-9, 3-11, 11-7 (75m)
Mohamed Reda (Egy) 3-0 [4] Omar Abdel Meguid (Egy)             11-6, 11-8, 11-8 (42m)

Ben Coleman (Eng) 3-2 [3] Tsz Fung Yip (Hkg)        9-11, 9-11, 11-8, 11-8, 11-8 (84m)
[5] Nafiizwan Adnan (Mas) 3-1 Mahesh Mangaonkar (Ind) 6-11, 11-7, 11-4, 11-9 (40m)
Josh Masters (Eng) 3-1 Ahmed Hosny (Egy)                      11-2, 11-5, 9-11, 11-3 (31m)
[2] Lucas Serme (Fra) 3-1 Iker Pajares (Esp)                     11-9, 5-11, 11-5, 11-2 (67m)

Round One:

[1] Karim Ali Fathi (Egy) 3-2 Ivan Yuen (Mas)               11-8, 11-7, 8-11, 7-11, 11-9 (68m)
Shehab Essam (Egy) 3-2 Todd Harrity (Usa)               11-9, 11-9, 7-11, 4-11. 11-7 (65m)
Nathan Lake (Eng) 3-2 Richie Fallows (Eng)                  12-10, 11-6, 11-13, 19-17 (88m)
[6] Raphael Kandra (Ger) 3-0 Omar El Torkey (Egy)                     11-5, 11-7, 11-3 (22m)

[7] Chris Simpson (Eng) 3-0 Moustafa ElSerty (Egy)                        11-6, 11-5, 11-8 (31m)
Youssef Soliman (Egy) 3-2 Mohamed ElSherbini (Egy) 11-7, 9-11, 1109, 8-11, 11-8 (79m)
Mohamed Reda (Egy) 3-1 Dimitri Steinmann (Sui)               11-5, 10-12, 11-6, 12-10 (51m)
[4] Omar Abdel Meguid (Egy) 3-1 Edmon Lopez (Esp)          11-9, 12-14, 11-5, 11-7 (67m)

[3] Tsz Fung Yip (Hkg) 3-1 Marwan Tarek (Egy)                10-12, 11-9, 11-3, 11-3 (44m)
Ben Coleman (Eng) 3-0 Moustafa Montaser (Egy)                      11-4, 12-10, 11-4 (31m)
Mahesh Mangaonkar (Ind) 3-2 Mazen Gamal (Egy) 9-11, 11-4, 7-11, 11-9, 18-16 (86m)
[5] Nafiizwan Adnan (Mas) 3-0 Yehia Elnawasany (Egy)               11-8, 11-4, 11-6 (26m)

Josh Masters (Eng) 3-0 Ammar Altamimi (Kuw)                             11-6, 11-6, 11-7 (26m)
Ahmed Hosny (Egy) 3-2 [8] Eain Yow Ng (Mas)          7-11, 11-8, 11-3, 3-11, 11-7 (51m)
Iker Pajares (Esp) 3-1 Mohamed ElShamy (Egy)                 11-5, 11-8, 2-11, 11-6 (50m)
[2] Lucas Serme (Fra) 3-1 Karim El Hammamy (Egy)            11-8, 11-5, 9-11, 11-7 (83m)

El Gouna International 2018
18-27 April, Egypt, WOMEN'S DRAW
Round One
Fri 20th,  Sat 21st Apr
Round Two
Sun 22, Mon 23
Quarters
Tue 24, Wed 25
Semis
Thu 26
Final
 Fri 27
[1] Nour El Sherbini (Egy)
11-3, 12-10, 11-2 (24m)
Emily Whitlock (Eng)
[1] Nour El Sherbini

sun
18.30 GC

Amanda Sobhy
tue
18.30
18.30 19.00
[12] Tesni Evans (Wal)
11-3, 9-11, 11-5, 11-6 (31m)
Amanda Sobhy (Usa)
[15] Victoria Lust (Eng)
 7-11, 11-9, 6-11, 11-9, 13-11 (62m)
Salma Hany (Egy)
[15] Victoria Lust

sun
12.45 C2

[6] Camille Serme
[6] Camille Serme (Fra)
 12-10, 11-7, 14-12 (34m)
Dipika Pallikal Karthik (Ind)
[8] Nicol David (Mas)
12-10, 11-2, 9-11, 11-2 (32m
[Q] Zeina Mickawy (Egy)
[8] Nicol David

sun
12.00 C2

[16] Joshna Chinappa
tue
20.00
[16] Joshna Chinappa (Ind)
8-11, 11-8, 14-12, 11-4 (39m)

[wc] Rowan Elaraby (Egy)
[14] Omneya Abdel Kawy (Egy)
11-7, 11-6, 11-3 (19m)
Joey Chan (Hkg)
Joey Chan

sun
20.00 GC

[4] Laura Massaro
[4] Laura Massaro (Eng)
11-4, 11-9, 11-8 (27m)
[Q] Mayar Hany (Egy)
[Q] Coline Aumard (Fra)
sat 18.30 GC
[3] Nour El Tayeb (Egy)
mon
18.30 GC
wed
18.30
20.30*
Hania El Hammamy (Egy)
sat 13.30 C1
[13] Olivia Blatchford (Usa)
Mariam Metwally (Egy)
sat 12.00 C1
[10] Alison Waters (Eng)
mon
12.45 C2
[Q] Rachael Grinham (Aus)
sat 12.00 C2
[5] Nouran Gohar (Egy)
[Q] Fiona Moverley (Eng)
sat 12.00 C3
[7] Joelle King (Nzl)
mon
12.00 C2
wed
20.00
[Q] Liu Tsz Ling (Hkg)
sat 13.30 C2
[11] Annie Au (Hkg)
[Q] Nadine Shahin (Egy)
sat 13.30 C3
[9] Sarah-Jane Perry (Eng)
mon
20.00 GC
[Q] Sivasangari Subramaniam (Mas)
sat 20.00 GC
[2] Raneem El Welily (Egy)

WOMEN'S QUALIFYING, 18th/19th April:
 
Finals:

Zeina Mickawy (Egy) 3-1 [1] Sam Cornett (Can)                  11-6, 10-12, 11-5, 11-3 (36m)
[8] Mayar Hany (Egy) 3-1 Danielle Letourneau (Can)          9-11, 11-4, 11-4, 16-14 (44m)
Liu Tsz-Ling (Hkg) 3-1 [6] Nele Gilis (Bel)                            11-8, 8-11, 11-9, 12-10 (49m)
[4] Nadine Shahin (Egy) 3-1 Yathreb Adel (Egy)                  6-11, 11-4, 12-10, 11-6 (33m)

Sivasangari Subramaniam (Mas) 3-0 [3] Millie Tomlinson (Eng)    12-10, 11-7, 11-8 (28m)
[7] Coline Aumard (Fra) 3-1 Rachel Arnold (Mas)                 11-5, 12-10, 9-11, 11-5 (39m)
[5] Rachael Grinham (Aus) 3-0 Julianne Courtice (Eng)                  11-3, 11-8, 11-4 (24m)
[2] Fiona Moverley (Eng) 3-2 Jana Shiha (Egy)             9-11, 11-7, 11-9, 6-11, 11-8 (44m)


Round One:    

[1] Sam Cornett (Can) 3-0 Sana Mahmoud (Egy)                                11-7, 11-8, 11-5 (22m)
Zeina Mickawy (Egy) 3-0 Nour Abou El Makarem (Egy)                      11-2, 11-5, 11-5 (18m)
Danielle Letourneau (Can) 3-0 Farah Momen (Egy)                            11-4, 11-6, 11-9 (20m)
[8] Mayar Hany (Egy) 3-1 Satomi Watanabe (Jpn)                    7-11, 11-5, 11-6, 12-10 (38m)

[6] Nele Gilis (Bel) 3-0 Farida Mohamed (Egy)                                     11-8, 11-7, 11-4 (29m)
Liu Tsz-Ling (Hkg) 3-1 Ingy Hammouda (Egy)                             11-5, 8-11, 11-4, 11-8 (32m)
Yathreb Adel (Egy) 3-1 Hana Moataz (Egy)                              11-2, 11-4, 10-12, 11-7 (30m)
[4] Nadine Shahin (Egy) 3-0 Tinne Gilis (Bel)                                       11-5, 11-4, 11-6 (24m)

[3] Millie Tomlinson (Eng) 3-1 Tong Tsz-Wing (Hkg)                  11-3, 7-11, 11-6, 11-8 (41m)
Sivasangari Subramaniam (Mas) 3-1 Samantha Teran (Mex)     6-11, 11-7, 11-4, 11-7 (35m)
Rachel Arnold (Mas) 3-2 Nada Abbas (Egy)                       7-11, 11-8, 11-8, 8-11, 11-9 (46m)
[7] Coline Aumard (Fra) 3-0 Menna Hamed (Egy)                              11-8, 12-10, 12-10 (33m)

[5] Rachael Grinham (Aus) 3-0 Haley Mendez (Usa)                             11-8, 11-5, 11-5 (24m)
Julianne Courtice (Eng) 3-2 Milou van der Heijden (Ned) 8-11, 11-8, 11-13, 11-8, 11-9 (60m)
Jana Shiha (Egy) 3-0 Hollie Naughton (Can)                                         11-6, 11-7, 11-9 (24m)
[2] Fiona Moverley (Eng) 3-2 Nikki Todd (Can)                 11-8, 11-9, 6-11, 5-11, 13-11 (42m)

Previous Draws :  2017  |  2016  |  2015  |  2014  |  2012  |  2010

Powered by SquashSite

www.elgounasquashopen.com

HOME  |  INFO  |  NEWS  |  DRAWS  |  MASTERS  |  SOCIAL  | GALLERY EL GOUNA  |  HISTORY