Day ONE : Round One Part One

Day ONE, Round ONE Part One

The eighth edition of the El Gouna International kicked off at noon today at the El Gouna Squash Centre with 15 Round One matches (there are 17 on Day Two) in the men’s and women’s PSA Platinum draws.

Six of the men’s matches went with seeding with Mazen Hesham and Mostafa Asal getting the Egyptian ball rolling and  the only upset coming in the last – and longest – match of the day as Edmon Lopez, a last-minute addition to the draw, beat Leo Au in four games.

There were plenty of close matches in the women’s draw as Nicol David survived in five against wildcard Jana Shiha, and Emily Whitlock and Tinne Gilis both came back from two games down while Mariam Metwally was the only Egyptian winner.

Reports and quotes on the Blog, under today’s results.

[jbutton color=”black” link=”draws”] DRAWS & RESULTS [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”live-scores”] LIVE SCORING [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”social”] TWITTER FEED [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”gallery”] PHOTO GALLERY [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”blog”] EL GOUNA BLOG [/jbutton]

El Gouna International 2019 : Wed 17th, Day ONE, Round ONE Matches

Nicol David (Mas) 3-2 [wc] Jana Shiha (Egy)    11-7, 6-11, 13-11, 6-11, 11-8 (46m)
Tinne Gilis (Bel) 3-2 Mayar Hany (Egy)   5-11, 6-11, 11-4, 11-3, 11-6 (42m)
Mariam Metwally (Egy) 3-1 Amanda Landers-Murphy (Nzl)    11-9, 9-11, 11-5, 11-4 (29m)
Coline Aumard (Fra) 3-1 Haley Mendez (Usa  )   11-4, 7-11, 11-7, 12-10 (41m)

Cameron Pilley (Aus) 3-1 Mazen Gamal (Egy)    11-1, 11-4, 6-11, 11-5 (38m)
Mazen Hesham (Egy) 3-2 Joshua Masters (Eng)   13-11, 8-11, 11-5, 8-11, 11-3 (50m)
Mostafa Asal (Egy) 3-0 Campbell Grayson (Nzl)   11-6, 12-10, 11-4 (46m)
Borja Golan (Esp) 3-0 Ben Coleman (Eng)     11-6, 11-5, 11-6 (47m)

Nele Gilis (Bel) 3-0 Tsz-Wing Tong (Hkg)        11-5, 11-1, 11-5 (32m)
Emily Whitlock (Eng) 3-2 Nada Abbas (Egy)  4-11, 8-11, 11-1, 11-9, 11-5 (46m)
Danielle Letourneau (Can) 3-0 Milou van der Heijden (Ned)  11-4, 12-10, 11-8 (26m)
Rachael Grinham (Aus) 3-1 Lisa Aitken (Sco)    11-7, 12-14, 11-8, 12-10 (49m)

Tom Richards (Eng) 3-0 Ivan Yuen (Mas)   11-5, 11-5, 11-6 (29m)
Edmon Lopez (Esp) 3-1 Leo Au (Hkg)    11-5, 16-14, 11-13, 11-6 (77m)
Adrian Waller (Eng) 3-1 [wc] Youssef Ibrahim (Egy)   11-1, 11-5, 10-12, 11-5 (45m)

[jbutton color=”black” link=”draws”] DRAWS & RESULTS [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”live-scores”] LIVE SCORING [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”social”] TWITTER FEED [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”gallery”] PHOTO GALLERY [/jbutton] [jbutton color=”black” link=”blog”] EL GOUNA BLOG [/jbutton]

The squash centre will be used exclusively for two days of Round One matches, and also for two more days of Round Two, with the top seeds playing on the Glass Court at the Abu Tig marina.

From Round Three onwards all matches will be on the Glass Court, with Round Three and the quarter-finals also split over two days.